Jakość
w trosce o bezpieczeństwo
Skamex Sp. z o.o. sp. k.
Streszczenie
Maski chirurgiczne są podstawowym wyposażeniem w każdej placówce ochrony zdrowia. Skutecznie ograniczają ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Na rynku dostępne są różne modele, różniące się budową i użytymi materiałami. Dzięki temu medycy z powodzeniem mogą dobrać właściwą maseczkę do swoich potrzeb oraz aktualnie wykonywanych procedur medycznych.
Maski chirurgiczne, często występują również pod nazwą „maski medyczne” lub „maseczki higieniczne na twarz”. Stanowią podstawowy element zabezpieczenia zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów przed bakteriami i wirusami, które przenoszone są drogą kropelkową. Z tego powodu stanowią standardowe wyposażenie każdej sali chirurgicznej czy gabinetu zabiegowego.
Jednak w obecnych, pandemicznych czasach, maski medyczne widoczne są również w przestrzeni publicznej. Ze względu na wprowadzone regulacje prawne, muszą je nosić wszyscy w pomieszczeniach, które są powszechnie dostępne. Nakaz ten dotyczy między innymi galerii handlowych, toalet publicznych, barów, sklepów, szkół czy budynków administracji rządowej.
Według badań wykonanych dla WHO, noszenie maski chirurgicznej pozwala zredukować ryzyko zakażenia wirusem, takim jak SARS-COV-2 z 90 do 30% [1]. Szczególnie nosić je powinny osoby, które już są chore i rozsiewają patogeny. Wybrane typy maseczek są w stanie przefiltrować do 95% zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dzięki temu znaczącej redukcji ulega ilość wirusów w ich otoczeniu, tym samym poprawiając poziom bezpieczeństwa osób postronnych.
Standardowe maseczki chirurgiczne są zwykle zbudowane z czterech warstw. Każda z nich, poza filtrowaniem powietrza, spełnia nieco inną funkcję.
W celu określenia skuteczności filtracji masek chirurgicznych, podobnie jak fartuchy medyczne czy rękawiczki, podlegają one ocenie przez ASTM (American Society for Testing and Materials). Instytucja ta bada szereg parametrów w warunkach laboratoryjnych i na podstawie wyników określa, którą z norm każdy produkt spełnia. Ich listę można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji (klik).
ASTM ocenia parametry takie jak: zdolność filtracji cząstek stałych, zdolność filtracji bakterii, ciśnienie różnicowe oraz przepuszczalność powietrza (oddychalność). Każdy model maseczki jest poddawany indywidualnej ocenie.
Posiadany certyfikat zgodności z normami ASTM jest gwarancją skuteczności ochrony maseczek higienicznych. Jednocześnie klasyfikuje je to jako pełnoprawny wyrób medyczny.
Współczesne maseczki medyczne są wykonane z materiałów, które nie tylko zapewniają skuteczną ochronę przed patogenami, ale również zapewniają właściwy poziom komfortu ich noszenia. W wysokiej jakości produktach renomowanych producentów, takich jak Medline, stosowane są:
Na salach operacyjnych i w gabinetach zabiegowych, lekarze oraz pielęgniarki bardzo często mają kontakt z krwią oraz innymi płynami, w których mogą znajdować się wirusy i bakterie. Gdy dostanie się do oka lub jamy ustnej może skutkować to zakażeniem groźnymi chorobami. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby chronić personel medyczny w takich sytuacjach.
Właśnie dlatego powstały maseczki medyczne, która są wodoodporne. Najczęściej ich zewnętrzna warstwa jest wykonana z celulozy, która pokryta jest warstwą hydrofobową. Dzięki temu żadne płyny nie mogą w nią wsiąknąć.
Wodoodporność masek chirurgicznych określa się za pomocą trzech poziomów.
Maseczki higieniczne na twarz chronią jednak bardzo ograniczony obszar. Są to usta oraz nos. Dlatego kolejnym etapem ich rozwoju było wzbogacenie ich o dodatkową osłonę oczu z elastycznej szybki z tworzywa sztucznego. Aby zapobiec jej parowaniu jest pokrywane są specjalną powłoką anti-fog. Dodatkowo same maski chirurgiczne często posiadają specjalną piankę, która uszczelnia jej połączenie z twarzą, dzięki czemu para wodna z wydychanego powietrza nie zbiera się na szybce.
Aby spełnić swoją rolę ochronną, maski chirurgiczne muszą dobrze przylegać do twarzy. Z tego powodu sposób ich mocowania jest jedną z najistotniejszych spraw.
Wyróżniamy trzy typy mocowania maseczek:
Poza klasycznymi maskami chirurgicznymi dostępne są również specjalne maseczki. Należą do nich:
Pełna oferta masek chirurgicznych.