Wśród jednorazowych rękawiczek medycznych wybór jest spory. Produkowane są rękawiczki z lateksu, winylu lub nitrylu – materiały te charakteryzują się odmiennymi właściwościami fizycznymi. Dostępne są w różnych rozmiarach, a jakby tego było mało, w wielu wersjach kolorystycznych. Czy z pozoru tak nieistotny element, jak kolory rękawiczek ma na coś wpływ? Czym się kierować podczas wyboru?
Czy kolor rękawiczek ma znaczenie?
Pod względem praktycznym liczą się przede wszystkim trzy parametry. Pierwszym jest materiał, z którego zostały wykonane (najczęściej lateks, winyl lub nitryl), to on odpowiada za właściwości rękawiczek i stopień ochrony. Drugim jest rozmiar, gdyż rękawiczki muszą być dobrze dopasowane, aby stanowiły zabezpieczenie, nie ograniczały ruchów, nie pękały i nie zsuwały się z dłoni. Trzecim istotnym atrybutem są zastosowane dodatki i ulepszenia: rękawice pudrowe, pokryte serycyną, czyli środkiem przeciwbakteryjnym, rękawice z przedłużonymi rękawami dla ginekologów, czy też modele z chropowatymi opuszkami dla zwiększenia pewności uchwytu sprzętu medycznego. Takich ułatwień jest więcej. A co z kolorami? Te są elementem estetycznym, ale i tę cechę można praktycznie wykorzystać.
Rękawiczki i ich kolory – znaczenie, zastosowanie
W szpitalach i placówkach medycznych istnieje wyraźny podział na oddziały, bloki i specjalizacje. Teoretycznie nie ma żadnej potrzeby odróżniania od siebie osób pracujących na różnych oddziałach, ale w praktyce często się to robi, stosując różne kolory odzieży medycznej, np. zielony to chirurgia, różowy intensywna terapia, niebieski ortopedia itd. W podobny sposób można wykorzystać też kolory rękawiczek.
Kolorowe części garderoby mogą choć trochę zmienić postrzeganie szpitala przez dzieci, które są przestraszone wizytą u lekarza. Barwny pielęgniarski fartuszek we wzorki a do tego pasujące rękawiczki z pewnością nie zaszkodzą, a mogą odciągnąć uwagę dziecka od badania.
Barwy mają oddziaływanie psychologiczne i podświadomie je kojarzymy z określonymi emocjami. Najpowszechniejsze aktualnie są rękawice w kolorze fioletowym lub niebieskim, ale są bardzo „szpitalne”, mogą więc niektórym osobom nie kojarzyć się zbyt dobrze. Dlatego fizjoterapeuci, kosmetyczki tatuażyści, fryzjerzy wybierają inne kolory rękawiczek, by nie kojarzyły się ze szpitalem. Ma to znaczenie psychologiczne, gdyż wiele osób źle znosi asocjacje z czynnościami medycznymi, świetnym wyborem wtedy są rękawice o kolorze zielonym, kojącym jasnoszarym, lub czarnym.
Estetyka ma znaczenie
Kolorowe rękawiczki jednorazowe są powszechnie wykorzystywane w kosmetologii, studiach fryzjerskich, studiach tatuażu, w gabinetach spa, masażu oraz w wielu innych miejscach, gdzie personel ma bezpośredni kontakt z klientem i istnieje ryzyko przenoszenia bakterii lub innych zanieczyszczeń z jednej osoby na drugą. Zachowanie higieny stoi na pierwszym miejscu, ale wcale nie kłóci się z estetyką. Kolorowe rękawiczki jednorazowe są po prostu ładne, mogą współgrać z przyjętą estetyką miejsca, ze służbowym ubraniem i z wystrojem wnętrza.
Można łatwo kreować estetykę i klimat miejsca, żonglując barwami i dodatkami. Inny efekt można osiągnąć, stosując neutralne białe rękawiczki, inny używając kolorowych zielonych lub niebieskich, a odmienny wykorzystując jaskrawe barwy, takie jak czerwony, różowy czy żółty, albo wręcz przeciwnie, stosując ciemne kolory np. czarny. Każdy z nich niesie inny ładunek emocjonalny i skojarzenia.
Wśród kolorowych rękawiczek najpowszechniejsze są nitrylowe, gdyż sposób ich produkcji sprawia, że najłatwiej poddają się barwieniu; występują w wielu barwach: niebieski, zielony, czerwony, różowy, fioletowy, czarny, szary, pomarańczowy itd. Lateksowe przeważnie są białe (choć dostępne są też kolorowe modele), a winylowe są przezroczyste.
Mimo iż kolory rękawiczek jednorazowych nie mają jakiegoś specjalnego, praktycznego zastosowania, to jednak warto je wykorzystać właśnie po to, by wykreować styl gabinetu, wprowadzić odpowiednie skojarzenia, czy po prostu zwiększyć komfort pracy. Jeżeli szukasz kolorowych rękawiczek, koniecznie sprawdź je tutaj.