Jakość
w trosce o bezpieczeństwo

PL
  1. PL
  2. EN
Home Edukacja Sprzęt ogólnomedyczny Zapobieganie refluksowi krwi do światła cewnika – pierwsze kroki w ramach profilaktyki
Edukacja

Zapobieganie refluksowi krwi do światła cewnika – pierwsze kroki w ramach profilaktyki

Implementacja cewnika centralnego wbrew pozorom wymaga szeregu procedur minimalizujących ryzyko, jakie niesie za sobą otwarty dostęp naczyniowy. Jednym z takich niebezpieczeństw jest prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu krwi do światła cewnika, na skutek którego wnętrze cewnika pokrywa się białkami. W dalszej części procesu powstają złogi włóknika, a zamknięte w sieci krwinki stopniowo rozpadają się. Nie dziwi więc fakt, że tworzy to niezwykle korzystne warunki dla niebezpiecznych mikroorganizmów.

Wspomniany refluks niesie za sobą ryzyko okluzji, która wiąże się z całkowitym zamknięciem skrzepem światła cewnika. Zapobieganie takim skutkom jest więc niezwykle istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo pacjentów oraz wpływającym na znaczne obniżenie kosztów hospitalizacji.

Jednym z elementów profilaktyki refluksu jest stosowanie bezigłowych zaworów dostępu naczyniowego, posiadających konstrukcję zmniejszająca kontakt między zewnętrzną powierzchnią zaworu, a wewnętrzną drogą przepływu płynu.

Jednym z takich rozwiązań jest zawór Neutron, którego istotną zaletą jest jego budowa, przejmująca energię fali ciśnienia, np. w trakcie kaszlu, płaczu lub kichania. Dzięki zastosowanej technologii - krew, która mogła dostać się do cewnika jest z niego wypychana, a ryzyko okluzji zostaje zdecydowanie zmniejszone.