Jakość
w trosce o bezpieczeństwo

PL
  1. PL
  2. EN
Home Edukacja Sprzęt ogólnomedyczny Rozwiązanie problemu iniekcji domięśniowej insuliny - igły do penów BD Fine-Plus 5 mm
Edukacja

Rozwiązanie problemu iniekcji domięśniowej insuliny - igły do penów BD Fine-Plus 5 mm

Czy cukrzyk, który kilka razy dziennie podaje sobie zastrzyk z insuliny, jest w stanie każdorazowo wykonać go poprawnie bez przypadkowej iniekcji domięśniowej? Tak. Jeśli odpowiednio dobierze igłę do pena.

 

Technika wstrzykiwania insuliny, a wybór igły do pena

Podstawową zasadą iniekcji insuliny jest podawanie jej do tkanki podskórnej. Tylko właściwe wykonanie zastrzyku spowoduje odpowiednie wchłanianie. Wstrzyknięcie hormonu insuliny zbyt głęboko do mięśni, które stale pracują, przyspiesza tempo wchłaniania leku i w efekcie prowadzi do gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi. Taki błąd może doprowadzić do hipoglikemii. Korelacja między techniką wstrzykiwania, która w dużej mierze podyktowana jest wyborem igły do pena, a równowagą stężenia glukozy w krwi jest stale niedoceniana.

 

Prawdopodobieństwo wstrzyknięcia domięśniowego w zależności od długości igły

Prawdopodobieństwo wstrzyknięcia domięśniowego w zależności od długości igły

 

Nowe standardy doboru długości igieł do wstrzykiwacza w terapii insulinowej

Dotychczas rozmiar igieł do penów uzależniony był od grubości skóry i tkanki tłuszczowej. Dla osób dorosłych rekomendowane były igły 8 mm, a dla osób otyłych nawet 12,7 mm. Dla dzieci i młodzieży przeznaczono igły od 4 mm do 6 mm. Należy jednak pamiętać, że o ile grubość skóry jest niezmienna i wynosi 2 mm, grubość podskórnej warstwy tłuszczu cechuje się zmiennością. Dlatego najnowsze doniesienia diabetologów mówią, że bez względu na wiek czy wskaźnik BMI wszyscy cukrzycy mogą używać igły 5 mm bez konieczności chwytania fałdu skórnego.

 

Dlaczego igły do penów to sprzęt jednorazowy

Przy zakupie insuliny w aptece każdy chory otrzymuje jedną igłę do pena, co mylnie sugeruje, że zmiana igły insulinowej powinna nastąpić wraz ze zmianą kartridża. Igły do penów tak jak wszystkie inne igły tego typu powinny być używane tylko jeden raz. Brak zmiany igły we wstrzykiwaczu przy każdorazowej iniekcji prowadzi do utraty jej sterylności, tępienia się ostrza, starcia powłoki silikonowej a co za tym idzie bolesności wkłucia. Lekarze dostrzegają ścisłe powiązanie między wielokrotnym używaniem tego samego ostrza a występowaniem zrostów, czyli lipoatrofi poinsulinowej.

 

Wymiana igły w penie a kontrola glikemii

Insulina jest podatna na zmiany temperatury, nie zmienia to jednak faktu, że jako lek ratujący życie jest zawsze przy cukrzyku. Aby zachowała swoje właściwości, ważne jest odpowiednie postępowanie. Niestety pozostawienie igły we wstrzykiwaczu między kolejnymi zastrzykami umożliwia wyciek insuliny, jak i dostanie się powietrza do wnętrza kartridża. Efektem tego jest zmiana składu preparatu, co za tym idzie brak możliwości kontroli nad glikemią.

 

Igła do pena insulinowego BD Micro-fine Plus  0,25mm (31G) x 5mm, igły do penów, insulina

Igła do pena insulinowego BD Micro-fine Plus 0,25mm (31G) x 5mm​

Wybór igły do pena insulinowego

Wybór igły do pena insulinowego w przypadku diabetyka to nie tylko wybór rozmiaru i producenta. To decyzja dotycząca poziomu kontroli glikemii i jakości życia z chorobą przewlekłą, jaką jest cukrzyca. Sprawdź produkty: igła do pena BD 8 mm, igła do pena BD 5 mm, igła do pena AutoShield Duo 8 mm.