Jakość
w trosce o bezpieczeństwo

PL
 1. PL
 2. EN
Home Edukacja Sprzęt ogólnomedyczny Otwieranie ampułek - od skaleczenia do zakażenia
Edukacja

Otwieranie ampułek - od skaleczenia do zakażenia

Ochrona zdrowia i życia pracowników, to aktualnie jedno z najpoważniejszych wyzwań jakie stoi przed kierownikami placówek medycznych. Według różnych szacunków, w polskich szpitalach i przychodniach, dochodzi do około 37 000 przypadków zranień rocznie. W całej Europie jest to około 1 miliona takich przypadków każdego roku.


Ofiarami są głównie pielęgniarki, aż 79%! Obrażenia są zwykle niewielkie. Rzadko zdarza się, żeby rany realnie zagrażały zdrowiu. Stąd tak duża bagatelizacja problemu. Dlatego też znaczna część specjalistów szacuje, że oficjalne dane są znacząco zaniżone. Tymczasem nawet minimalne przerwanie ciągłości skóry to otwarta brama dla:

 1. Zakażeń wirusowych:
 • Wirusowe zapaleni wątroby (WZW) typu A, B oraz G;
 • HIV;
 • Herpes Simiae;
 • HSV;
 • EBOLA;
 • Denga.
 1. Zakażeń prionami i bakteriami:
 • Choroba Creutzfeldta-Jakoba;
 • Brucella Abortus;
 • Corynebacterium Diphteriae;
 • Neisseria Gonhorreae;
 • Rickettsia Rickettsii;
 • Staphylococcus Aureus;
 • Streptococcus Pyogenes.
 1. Zakażeń pierwotniakami:
 • Plasmodium Falciparum;
 • Toxoplasma Gondii.

Otwieranie ampułek największym problemem

W pracy, pielęgniarki codziennie narażone są na zranienie. Jednak, jak pokazują badania, do wypadków rzadko dochodzi w wyniku zakłucia igłą. W aż 65,7% wszystkich przypadków obrażenia powstają podczas otwierania ampułek z lekami. Dane te powinny mieć wpływ na sposób myślenia o ochronie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia.

Ampułki są tak niebezpieczne, gdyż produkuje się je ze szkła. Materiał ten nie wchodzi w reakcję z lekami i pozwala przechowywać je przez długi czas. Niestety jego właściwości fizyczne, połączone ze standardowym sposobem otwierania (łamanie szyjki!), sprzyja powstawaniu obrażeń. Na krawędziach ampułek bardzo często pozostają małe, ostre fragmenty szkła. To właśnie one są tak niebezpieczne, gdyż z łatwością przecinają ludzką skórę.

Jak bardzo powszechny jest to problem skaleczeń i zakłuć świadczyć może fakt, że zaledwie 4% pielęgniarek w Polsce twierdzi, że nigdy w swojej karierze nie zraniły się w pracy. Z kolei, badania autorstwa Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych IMP w Łodzi – pokazują, że aż 55% wszystkich schorzeń zawodowych wśród pracowników służby zdrowia stanowią choroby zakaźne. Dane te oddają skalę problemu i pokazują, jak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków.

Jak bardzo niebezpieczne może być otwieranie ampułek?

Przykładem tego, jak poważnym zagrożeniem jest otwieranie ampułek może być opis kilku przypadków zebranych od respondentek podczas gromadzenia danych.

Pielęgniarka z wieloletnim stażem, pracująca na ostrym dyżurze w szpitalu w Łodzi, zraniła się podczas podawania leku domięśniowo. Po wykonaniu zabiegu zdjęła rękawiczki i przypadkowo dotknęła igły i strzykawki, na której znajdowała się krew pacjenta. Po kilku miesiącach podczas badań test wykazał obecność przeciwciał P24, które oznaczały, że kobieta jest nosicielem wirusa HIV[1].

Podobny przypadek miał miejsce u innej (33-letniej) pielęgniarki. Podczas pobierania krwi, niewielka jej ilość wpłynęła do rękawiczki. Niestety pacjent również był chory na AIDS. Tym samym doszło do zarażania wirusem HIV.

W obu przypadkach do zranienia, które było bezpośrednią przyczyną zakażenia, przyczyniły się drobne rany powstałe podczas otwierania ampułek z lekiem. Niewielkie obrażenia były zlekceważone i niewłaściwie zabezpieczone. Tymczasem można uniknąć zarówno skaleczenia jak i ryzyka zakażenia[2].

SnapIt – otwieracz ampułek

Najlepiej jest chronić personel medyczny przed zranieniem. Bardzo skutecznym sposobem jest zminimalizowanie szansy na zetkniecie się ręki z ostrą krawędzią szkła. Właśnie w tym celu powstał SnapIt. Jest to otwieracz do ampułek, który pomimo swojej prostej budowy znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia.

Jego działanie jest bardzo proste i dzięki temu skuteczne. Ogranicza się do trzech kroków:

 1. Włóż końcówkę ampułki do otwieracza;
 2. Złam ampułkę;
 3. Wyrzuć odłamana końcówkę bezpośrednio do pojemnika na odpadki bez dotykania jej.

Poprawnie użytkowany SnapIt niemalże całkowicie eliminuje problem skaleczeń w trakcie otwierania ampułek. Tym samym w znaczący sposób podnoszony jest poziom bezpieczeństwa pielęgniarek.

SnapIt jest dostępny w trzech różnych wersjach.

 • Do ampułek o pojemności od 2 do 15ml
 • Do ampułek o pojemności od 10 do 25ml
 • Do ampułek o pojemności od 2 do 15ml (wersja spłaszczona z jednej strony na wózek)

Korpus otwieracza do ampułek SnapIt jest w całości wykonany z aluminium, a wszystkie jego elementy są demontowane. Dzięki temu można go w łatwy i bezpieczny sposób dezynfekować – również w autoklawie.

O jego skuteczności może świadczyć fakt, że w wielu państwach europejskich otwieracze do ampułek, wraz z innymi systemami poprawiającymi bezpieczeństwo personelu medycznego są standardowym i obowiązkowym wyposażeniem w każdej placówce ochrony zdrowia. Tym sposobem według danych National Incident Management System (irlandzki system monitorujący wypadki w szpitalach i przychodniach lekarskich) w całej Irlandii w roku 2017 doszło do zaledwie 408.[3] przypadków zranień pielęgniarek w czasie pracy. Dla przypomnienia – w Polsce odnotowuje się około 37 000 takich sytuacji.

Niewątpliwe atuty otwieraczy do ampułek

Rozwiązania takie jak SnapIt niemalże w całości rozwiązują palący problem uszkadzania ciała podczas otwierania ampułek. Wszystko dzięki całkowitemu wyeliminowaniu kontaktu ludzkiej dłoni ze szkłem w czasie otwierania porcji leku. Szkło, wraz z ostrymi krawędziami, pozostaje w urządzeniu, z którego zostaje bezpiecznie usunięte za pomocą jednego przycisku. Pielęgniarka nie ma więc nawet przez chwilę kontaktu z niebezpiecznymi odłamkami.

Ogromną zaletą SnapIt jest jego mały wymiar, który sprawia, że jest on niezwykle poręczny. Idealnie mieści się w kieszeni każdego fartucha czy kitla. Dzięki temu otwieracz do ampułek można mieć zawsze przy sobie. Tym samym jest on gotowy do użycia w każdym momencie – nawet w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach.

Bezpieczeństwo pielęgniarek jest podstawą do wydajnej i skutecznej ochrony zdrowia. Rany odniesione w czasie przeprowadzania procedur medycznych, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Zatem priorytetem powinno być eliminowanie wszelkich czynników ryzyka. Nawet tak proste urządzenie, jak otwieracz do ampułek realnie przekłada się na poprawę sytuacji, co potwierdzają dane płynące z krajów, gdzie podobne systemy są standardem.

 


[1] Załącznik do Stanowiska Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w sprawie implementacji Dyrektywy 32/2010/UE, [w:] Praktyka zawodowa pielęgniarki, 2011, pielęgniarki.info.pl

[2] Magdalena Górna, Bezpieczeństwo personelu opieki zdrowotnej podczas terapii dożylnej, 2013

[3] Jerzy Papuga, Skaleczenia do systemowego wyleczenia, pulsmedyczny.pl