Jakość
w trosce o bezpieczeństwo

PL
  1. PL
  2. EN
Home Edukacja Sprzęt ogólnomedyczny Okluzja cewnika – duży problem małych pacjentów
Edukacja

Okluzja cewnika – duży problem małych pacjentów

Zobacz infografikę

Prowadzenie terapii dożylnej u dzieci jest dla personelu medycznego ogromnym wyzwaniem. Długotrwałe leczenie wiąże się z koniecznością zachowania wzmożonej ostrożności ze względu na słabe i niewidoczne żyły małego pacjenta, a także emocjonalną reakcję wywołaną przez strach, stres oraz ból. Działaniem pozwalającym na ograniczenie tych problemów jest zastosowanie stałego, długoterminowego dostępu żylnego. Należy jednak pamiętać, że sama implantacja cewnika jest dla dziecka ogromnym przeżyciem, przez co procedura ta wymaga zastosowania środków znieczulających.

Niepokój odczuwany przez dziecko podczas wdrażania terapii dożylnej wiąże się z występowaniem czynników wywołujących nagły wzrost ciśnienia, takich jak płacz, ruch oraz hiperwentylacja. Niesie to za sobą ryzyko refluksu krwi do światła cewnika, a w dalszej perspektywie – ryzyko okluzji.

Warto również wspomnieć o istotności optymalnego wyboru miejsca implantacji, dzięki któremu możliwość wystąpienia powikłań zakrzepowych oraz całkowitego zamknięcia skrzepem światła cewnika jest znacznie mniejsza.

Działania profilaktyczne w zakresie zapobiegania okluzji są niezwykle istotne, ze względu na możliwość szybkiego występowania powikłań. Skrzeplina może pojawić się już po 24h od wprowadzenia cewnika do naczynia. Zapobieganie okluzji jest równoznaczne z zapobieganiem infekcjom krwiopochodnym, hamuje możliwość tworzenia się biofilmu, pozwala na zachowanie ciągłości terapii i obniża koszty hospitalizacji.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań zapobiegających okluzji, jednak podstawą profilaktyki jest odpowiednie zabezpieczenie cewnika i proces przepłukiwania. Zabezpieczenie cewnika będzie najbardziej efektywne przy zastosowaniu zaworów z neutralnym ciśnieniem z podzielną membraną i wewnętrzną tępą kaniulą, takich jak zawór Neutron firmy ICU Medical. Specjalna technologia zastosowana w tym niepozornym produkcie pozwala na przejęcie fali ciśnienia i wypchnięcie krwi. Jeśli chodzi o drugi element, jakim jest proces przepłukiwania – sprawdzą się tu strzykawki Praxiject firmy MedXL - fabrycznie napełnione roztworem soli fizjologicznej, przeznaczone do każdego rodzaju procedur – zarówno sterylnych, jak i niesterylnych.

Działania profilaktyczne są w tym wypadku kluczowe, a potwierdzeniem tego stwierdzenia są badania, w których udowodniono, że użycie zaworu Neutron może zmniejszyć ryzyko okluzji nawet o 50%[1]. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań produktowych oraz przestrzeganie procedur mogą przynieść wymierne korzyści – zarówno zdrowotne, jak i ekonomiczne.

 


[1] Comparison of Bacterial Transfer and Biofilm Formation on Intraluminal Catheter Surfaces

Among Twenty Connectors in a Clinically Simulated In Vitro Model