Jakość
w trosce o bezpieczeństwo

PL
  1. PL
  2. EN
Home Edukacja Sprzęt ogólnomedyczny Higiena portu naczyniowego, a bezpieczeństwo pacjenta
Edukacja

Higiena portu naczyniowego, a bezpieczeństwo pacjenta

Zakażenia szpitalne są niezwykle widocznym problemem w obszarze ochrony zdrowia. Zbyt mała liczba pielęgniarek, brak czasu, różnorodne techniki wykonywania procedur - to czynniki, które wpływają na trudności w walce z zakażeniami.

Zapewnienie dostępu żylnego, niezbędnego do wykonywania czynności terapeutycznych niesie za sobą wysokie ryzyko kontaktu z zanieczyszczeniami i wymaga każdorazowej dezynfekcji portu przed korzystaniem z dostępu. Niestety mechaniczne przecieranie złącza nie zawsze jest wystarczająco dokładne, a ocena jakości takiego sposobu dezynfekcji jest niezwykle trudna. 

Z tego powodu na rynku pojawiły się koreczki dezynfekujące, których podstawą działania jest 70% alkohol izopropylenowy. Wbrew pozorom te niewielkie produkty znacząco się od siebie różnią. Warto zwrócić uwagę na szybkość działania i maksymalny czas utrzymania sterylności.

Dla przykładu - koreczki dezynfekujące SwabCap firmy ICU Medical zapewniają pełną dezynfekcję już po 30 sekundach, a efekt utrzymuje się aż do 7 dni do momentu usunięcia. Co istotne – każdy z koreczków SwabCap pakowany jest w oddzielne opakowanie, przemyślane w taki sposób, aby aplikacja koreczka odbywała się całkowicie bezdotykowo, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, a co za tym idzie – znacząco obniża koszty opieki zdrowotnej.